previous pauseresume next

مصاحبه با آقای دکتر ترابی مدیریت محترم شبکه بهداشت و درمان خوروبیابانک "به مناسبت ۱۳ تیرماه روز ملی مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان"

‍ ‍ ‍ ‍ مصاحبه با آقای دکتر ترابی مدیریت محترم شبکه بهداشت و درمان خوروبیابانک "به مناسبت ۱۳ تیرماه روز ملی مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان"

آقای دکتر ترابی مدیریت محترم شبکه بهداشت و درمان خوروبیابانک در این گفتگو بیان نمودند :
"مطالعه در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و جوندگان دارای اهمیت بهداشتی زیادی است.

جوندگان از نظر تنوع و تعداد، بزر گ ترین دسته پستانداران بر روی زمین محسوب می شوند و در ایران نیز به فراوانی یافت می شوند.

حداقل ۷۰ نوع بیماری مشترک بین انسان و جوندگان در دنیا وجود دارد که عمدتاً انگلی، باکتریایی و یا ویروسی هستند.
اهمیت بهداشتی جوندگان در نقاط مختلف ایران متفاوت است، بعضی از این بیماری ها شامل طاعون محدود شده و برخی دیگر از این بیماری ها نظیر سالک یا لیشمانیوز پوستی اکنون در نقاط مختلف کشور دارای مخازن انتقال مختلفی از جوندگان است. و بعضی دیگر از این بیماری ها مانند سالمونلا در کشور ما کمتر گزارش شده است.

از جوندگانی که مردم بیشترین تماس را با آن ها دارند، موش های سیاه فاضلاب شهری هستند که می توانند نقش مهم تری را در انتقال بیماری داشته باشند."

در خاتمه ایشان بر نقش آگاهی در مبارزه با این بیماری ها تاکید کرده و افزودند:"قطعاً اگر بخواهیم پیشرفتی در زمینه ی بیماری های مشترک بین انسان و جوندگان داشته باشیم باید دانش خود را به روز کنیم."

https://t.me/joinchat/AAAAAD_qspagr-jzLJEtyg